Jak se vyznat v jednotlivých stylech jógy

Jste-li na začátku své jógové cesty a cítíte se zmatení kvůli množství různých stylů, které jsou k dispozici, nebojte se, nejste v tom sami. Jóga je starodávná praxe s bohatou historií a množstvím stylů, které se vyvinuly v průběhu let. Od uklidňující a meditativní až po dynamickou a fyzicky náročnou. Každý styl jógy má své vlastní charakteristiky a zaměření, a proto je důležité si předem udělat představu o tom, který styl by pro vás mohl být ten pravý. V tomto článku vám představíme několik nejběžnějších stylů jógy a pomůžeme vám porozumět jejich hlavním rysům a vhodnosti pro začátečníky.

1. Hatha jóga

Hatha jóga je pravděpodobně nejstarším a nejznámějším stylem jógy, který se zaměřuje na fyzické cvičení. Hatha praktiky jsou obvykle pomalé a meditativní, což činí tento styl ideálním pro začátečníky. Zaměřuje se na správné držení těla, pomocí statických pozic (asany) a hlubokého dýchání (pranayama), čímž pomáhá posílit vaše jádro. Hatha jóga je skvělá volba pro začátečníky, protože pomáhá rozvíjet sílu, flexibilitu a soustředění.

"Dech je most mezi tělem a myslí, mezi vědomím a podvědomím, mezi člověkem a nekonečnem." – Sri Sri Ravi Shankar

2. Vinyasa jóga

Vinyasa jóga, známá také jako "flow" jóga, je více dynamická a sekvence pohybů jsou spojeny s dýcháním. Každá asana vede do další v rytmu dýchání, což dává cvičení plynulý a téměř taneční charakter. Pokud máte rádi aktivní formy cvičení, hledáte fyzickou výzvu a chcete si zlepšit svou sílu a vytrvalost, Vinyasa může být pro Vás.

Tip pro začátečníky

Pokud jste úplný začátečník, může být nejlepším způsobem, jak začít, právě Hatha jóga. Tento styl jógy poskytuje pevný základ a pomáhá rozvíjet základní techniky a porozumění asan. Jakmile si osvojíte základy, můžete zkoumat další styly a najít ten, který nejlépe odpovídá vašim potřebám a cílům.

3. Ashtanga jóga

Ashtanga je jedním z nejnáročnějších stylů jógy, zahrnující rychlou sekvenci pozic, které se neustále opakují. Je to výborná volba pro ty, kteří hledají fyzicky náročnou, systematickou praxi a mají rádi rutinu, jelikož série pozic je vždy stejná.

Pravidelnost vám umožní hlouběji proniknout do asán a lépe porozumět plynulosti a synchronizaci dechu a pohybu, které jsou klíčové pro Ashtanga jógu. Navíc vám pravidelné cvičení pomůže posílit vaše tělo a zvýšit flexibilitu, což vám umožní postupovat dál v různých sériích asán.


Nezapomeňte však naslouchat svému tělu a nevytěžovat se nad své možnosti. Důležité je cvičit s pozorností k vlastním limitům a respektovat své hranice. S pravidelností a trpělivostí se vám postupně podaří dosáhnout pokroku a posunout se ve své praxi Ashtanga jógy.

4. Bikram jóga

Bikram jóga, známá také jako "hot jóga", se provádí v místnosti vyhřívané na vysokou teplotu (kolem 40 stupňů Celsia), což pomáhá tělu se více protáhnout a vyplavit toxiny. Lekce spočívá v sérii 26 asan, které se provádí ve specifickém pořadí, a dvou dechových cvičeních. Tento styl jógy je skvělý pro ty, kteří hledají intenzivní fyzickou aktivitu a chtějí pracovat na detoxikaci těla.

"Největší dobrodružství, které můžete prožít, je objevování své vlastní vnitřní reality." – Shri K. Pattabhi Jois

Podložka na jógu – vaše osobní místo

5. Yin jóga

Yin jóga je pomalý a meditativní styl jógy, který se zaměřuje na prodlužování svalů a uvolňování hlubokých tkání. Asany se drží po delší dobu (obvykle 3–5 minut), což umožňuje tělu a mysli relaxovat a propojit se. Yin jóga je skvělá volba pro ty, kteří hledají protiváhu k rychlému tempu moderního života a chtějí se více spojit se svým vnitřním já.


Při cvičení Yin jógy, a nejen jí, je důležité mít na sobě oblečení, které je pohodlné a umožňuje volný pohyb. Doporučuje se nosit široké kalhoty nebo legíny vyrobené z lehkých a elastických materiálů, jako je bavlna, bambus nebo Econyl, které se pohodlně přizpůsobí vašemu tělu, jsou prodyšné a neomezují vaše pohyby.

Oblečení, ve kterém se budete cítit sebevědomě a pohodlně

6. Iyengar jóga

Iyengar jóga se zaměřuje na precizní provedení asan pomocí použití různých pomůcek, jako jsou bloky, popruhy, polštáře nebo deky, které pomáhají správně umístit tělo do pozice. Tento styl klade důraz na správnou anatomii a posturu a je vhodný pro ty, kteří chtějí důkladně porozumět jednotlivým asanám a pracovat na jejich technice a detailu.

Tipy na knížky

Pokud kromě praxe toužíte i po teorii, sepsali jsme pro vás pár knižních publikací, které vám mohou lépe pochopit nejen jógové pozice, ale i práci s dechem, emocemi a myslí.

  • Hatha Yoga Illustrated od Martin Kirk, Brooke Boon a Daniel DiTuro – Tato kniha poskytuje podrobné ilustrace a instrukce k základním asanám a dechovým cvičením Hatha jógy.

  • The Power of Ashtanga Yoga od Kino MacGregor – Kino MacGregor je známou vinyasa a ashtanga instruktorkou a tato kniha přináší hlubší porozumění filozofii a praktikám Vinyasa jógy.

  • Yoga Mala od Sri K. Pattabhi Jois – Tento text od jednoho z hlavních mistrů Ashtanga jógy poskytuje komplexní pohled na systém Ashtanga jógy.

  • Bikram's Beginning Yoga Class od Bikram Choudhury – zakladatel Bikram jógy, popisuje kompletní sérii 26 asan prováděných v horké místnosti.

  • The Complete Guide to Yin Yoga od Bernie Clark – Bernie Clark je známým učitelem a autor knih o Yin józe.

  • Light on Yoga od B.K.S. Iyengar – Tato publikace poskytuje podrobné instrukce k různým asanám a technikám Iyengar jógy.

  • Kundalini Yoga: The Flow of Eternal Power od Shakti Pawha Kaur Khalsa – Publikace poskytuje ucelený pohled na principy a praktiky Kundalini jógy.

Pokud hledáte jednu souhrnou knihu o stylech jógy doporučujeme:

  • The Heart of Yoga: Developing a Personal Practice od T.K.V. Desikachara – Tato kniha se nezaměřuje pouze na jeden konkrétní styl, ale poskytuje hlubší porozumění filozofii a praktikám jógy jako celku, což je užitečné pro každého, kdo chce prozkoumat různé styly jógy a najít ten nejvhodnější pro sebe.

7. Restorativní jóga

Restorativní jóga je jemný a uklidňující styl, který se zaměřuje na uvolnění od stresu a napětí, na hlubokou relaxaci a obnovu těla a mysli. Většina asan se provádí v sedě nebo leže s pomocí polštářů, dek a jiných pomůcek, aby se tělo mohlo úplně uvolnit. Používání pomůcek poskytuje podporu tělu, což umožňuje hlubší odpočinek a regeneraci. Tento styl jógy je ideální pro ty, kteří hledají regeneraci a odpočinek od každodenního stresu a napětí.

8. Kundalini jóga

Kundalini jóga je dynamický a transformační styl jógy, který se zaměřuje na probuzení energie Kundalini, která podle některých věření sídlí u základu páteře. Tento styl jógy zahrnuje dynamické asany, specifická dechová cvičení, meditace, zpěv a mantry, které pomáhají uvolňovat blokovanou energii a posilovat tělo i mysl. Kundalini jóga je vhodná pro ty, kteří hledají spirituální růst a transformaci a jsou otevřeni práci s energií.

Závěr

Bez ohledu na to, který styl si vyberete, jóga nabízí nejen fyzické, ale i mentální a spirituální výhody. Ať už se rozhodnete pro Hatha, Vinyasa, Ashtangu, Bikram nebo Yin jógu, nezapomeňte, že každý styl má co nabídnout a je důležité najít ten, který nejlépe vyhovuje vašemu tělu a vašim potřebám. Většina studií nabízí zkušební lekce, které vám umožní zjistit, co vám nejvíce vyhovuje.


Jóga je cesta osobního objevování a jakákoliv praxe, která vám přináší mír a klid, je ta správná. Pamatujte, každá jóga praxe je vaše vlastní a jedinečná. Tedy vzhůru do toho, vyzkoušejte několik různých stylů a najděte svoji cestu ke klidu a vyvážení.

Autor článku: Eliška

Jóga se stala součástí mého života už během střední školy a po několika letech jsem si prohloubila znalosti absolvováním kurzu lektorky. Když nejsem na podložce, toulám se po světě nebo trávím čas se svými nejbližšími. V Korkie se starám o marketing a prostřednictvím svých článků ukazuji nekonečnou rozmanitost jógy.