Jak začít s jógou

Pokud jste se rozhodli věnovat józe, jste na správné adrese. Jóga je starodávná disciplína původem z Indie, která nabízí nejen fyzické přínosy, ale také zlepšuje duševní pohodu a přináší rovnováhu tělu i duchu.
Jóga poskytuje mnoho technik a praktik, které jsou vhodné pro různé úrovně fyzické kondice a zkušeností. Nezáleží na tom, zda se teprve seznamujete s jógovými pozicemi, nebo jste již pokročilí jogíni, jóga je otevřená pro každého, kdo má zájem.

JAK ZAHÁJIT SVOU JÓGOVOU CESTU?

Před zahájením své jógové cesty je důležité si najít vhodného instruktora, který vás bude správně vést. Vybrání kvalifikovaného instruktora je klíčové, aby se zamezilo zraněním a aby byl váš růst v józe co nejefektivnější. Můžete začít tím, že se informujete o různých studiích jógy ve svém okolí, nebo se poraďte s přáteli, kteří již jógu praktikují. Kromě získání správného instruktora je také důležité si najít čas a prostor, ve kterých se budete moci soustředit na jógu. Nechte se inspirovat a vytvořte si prostor, který vám přinese klid a vyrovnanost. To může být malý koutek v místnosti, kde si rozložíte podložku a zapálíte vonnou svíčku, nebo si najděte krásné místo venku, obklopené přírodou. Jakmile máte instruktora a vhodné prostředí, je na čase začít se seznamovat s jógovými pozicemi (asánami).

"Nechte se inspirovat a vytvořte si prostor, který vám přinese klid a vyrovnanost."

Začněte s jednoduchými asánami a postupně se posouvejte ke složitějším. Nezapomeňte na důležitý prvek jógy, kterým je dech. Správné dýchání vám pomůže uvolnit napětí a dosáhnout lepšího spojení s vaším tělem. Ať už se rozhodnete jít jakýmkoliv směrem v józe, buďte se svým pokrokem trpěliví. Jóga není jen komplexní soubor cviků, je to životní styl, který se vyvíjí s každou vaší praxí. Učte se naslouchat svému tělu a oprostit se od očekávání. Jóga je o cestě, ne o cíli. Buďte vděční za každé malé zlepšení a nezapomeňte si také užívat samotný proces. Zahájení jógy může být báječným krokem směrem k vyváženému a zdravému životu. Vydejte se na svou jógovou cestu s otevřeným srdcem a odhodláním.

Návod pro začátečníky

Pokud jste se rozhodli začít praktikovat jógu, může to být snadný proces, pokud máte správný návod. Jógová praxe vám může přinést mnoho přínosů, zlepšení flexibility, snížení stresu a zklidnění mysli a těla. Zde je návod, který vám může pomoci s jógou začít.

 • Najděte si vhodného instruktora jógy
  Je důležité najít si instruktora jógy, který vám bude vyhovovat a který vám dokáže poskytnout potřebnou podporu. Hledejte učitele, kteří mají kvalifikaci, zkušenosti a komplexní znalost jógy. Ideální je zvolit si instruktora, který je přátelský, empatický a který vám dokáže pomoci s vašimi potřebami a omezeními.
 • Začněte s jednoduchými asánami
  Pro začátek je vhodné začít s jednoduchými asánami, které jsou snadno prokazatelné a nevyžadují přílišnou flexibilitu. Některé základní asány, jako například Tadásana (horská pozice) nebo Balásana (dětská pozice), jsou skvělými vstupními body pro vaši jógovou praxi. Pomalu se seznamte s různými asánami a postupně zvyšujte jejich složitost.
 • Zaměřte se na správné dýchání
  Správné dýchání je pro jógu klíčové. Zkuste se zaměřit na své dýchání během každého cvičení. Dýchejte hluboce a pomalu, přivádějte svou pozornost na každý nádech a výdech. Správné dýchání pomáhá uvolnit napětí a zlepšuje tok energie vašeho těla.
 • Neklaďte na sebe přílišný tlak
  Jógová praxe by měla být příjemná a ne vytvářet stres. Neklaďte na sebe přílišný tlak ohledně dosahování dokonalosti ve svém cvičení. Jste tu, abyste si užívali svou jógovou cestu a ne se srovnávali s ostatními. Každý je z hlediska jógové praxe individuální a důležité je vytvořit si svůj vlastní prostor pro růst.
 • Buďte trpěliví
  Jóga je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Nečekejte, že se stanete ohebnými a silnými během jediného cvičení. Vaše jógová praxe se vyvíjí postupně a je důležité, abyste byli v tréninku trpěliví. Sledujte, jak se zlepšujete a vnímejte každý posun jako úspěch.
 • Věnujte pozornost své fyzické i duševní pohodě
  Jóga je nejen o fyzickém, ale také o duševním zdraví. Pokuste se věnovat pozornost svému tělu i mysli. Poslouchejte signály, které vám vaše tělo dává.

Proč vyrazit nejprve do studia

Pokud se váhavě díváte na svou jógovou podložku, která stále leží zatím nepoužívaná v rohu vašeho pokoje, pak je čas zainvestovat do svého jógového zážitku a vyrazit do jógového studia. Neexistuje lepší způsob, jak začít svou jógovou cestu, než se připojit k profesionálům, kteří vám mohou pomoci se základy, správnou technikou a dají vám osobní podporou. Některé z největších výhod navštěvování jógového studia jsou razantní zlepšení techniky, strukturované lekce, sociální interakce a kontakt s ostatními praktikujícími jógíny.

Když jste vedeni instruktorem máte přímý přístup k informacím a můžete se na své cestě naučit nové dovednosti s jistotou. Jóga je komplexní praxe, kterou většina z nás nemůže snadno pochopit jen z webových tutoriálů. Instruktoři ve studiu mají zkušenosti s vedením skupinových lekcí a jsou schopni individuálně pracovat s vašimi potřebami a cíli. Jsou to profesionálové v oboru, kteří vás provedou různými cviky, učí vás správným formám a pomáhají vám překonávat obtíže.

"Instruktoři ve studiu mají zkušenosti s vedením skupinových lekcí a jsou schopni individuálně pracovat s vašimi potřebami a cíli."

Dalším výrazným přínosem návštěvy studia je strukturovaný přístup k lekcím. Vzhledem k tomu, že studia nabízejí různé třídy pro různé úrovně a odbornosti, můžete najít skupinu, která odpovídá vašim schopnostem  a možnostem. Tím se vyhnete nebezpečí přetížení nebo podhodnocení vašeho těla, což je obecně obvyklé, pokud začnete s jógou na vlastní pěst. 

Kromě individuální pozornosti od instruktorů a strukturovaného okolí přináší jógové studio také sociální interakci s ostatními praktikujícími jogíny. Zatímco jógu můžete považovat za individuální praxi, jógové studio vám umožňuje setkat se s lidmi, kteří sdílí stejný zájem. Společenství v jógovém studiu je fantastický způsob, jak se  setkat s novými lidmi, kteří sdílejí vaši vášeň a motivují vás na vaší vlastní cestě. Vaše praxe jógy se tak může stát nejen fyzickým cvičením, ale také způsobem, jak rozvíjet svou mysl a vnitřní já.

Podložka na jógu – vaše osobní místo

Jak jógu praktikovat doma

Jógová praxe se stala nedílnou součástí mnoha životů z celého světa. Tato starobylá indická disciplína nabízí nejen fyzické benefity, ale také klid a harmonii pro duši. Ať už jste začátečníkem, nebo pokročilým praktikujícím, jóga vám může poskytnout mnoho výhod. A co je ještě lepší – jógu můžete praktikovat z pohodlí svého domova.

Praktikování jógy doma může být pohodlné a flexibilní. Bez ohledu na to, jestli jste využili online lekce, nebo se řídíte vlastním plánem, existují určité zásady, které vám pomohou začít.

 • Najděte si klidné místo
  Nejdůležitější je najít si místo, kde se budete cítit pohodlně a kde nebudete rušeni. Zvolte si klidný prostor v obývacím pokoji, ložnici nebo třeba na zahradě. Ujistěte se, že máte dostatek místa pro pohyb a natáhnutí se.
 • Vytvořte si posvátnou atmosféru
  Přidání prvků, které vám připomenou duchovní rozměr jógy, může zvýšit vaši motivaci a uvést vaši mysl do klidu. Položte na zem jógamatku s pěkným vzorem nebo si vytvořte malou oltářní místnost s květinami a vonnými svíčkami.
 • Zvolte si vhodný čas
  Ranní jóga může probudit vaše tělo a mysl a nabídnout vám energii na zbytek dne. Večerní jóga může naopak pomoci uvolnit stres a připravit vás na klidný spánek. Zvolte si čas, který bude pro vás nejlepší a přizpůsobte tomu svůj harmonogramu.
 • Sledujte online lekce
  Pokud jste začátečník, může být užitečné sledovat online lekce, kde vás instruktoři provedou různými aspekty jógy. Existuje mnoho videí, které jsou i v češtině dostupné na internetu. Sledování těchto lekcí vám poskytne vedení a ukáže, jak správně provádět jednotlivé jógové pozice. 
 • Vytvořte si vlastní rutinu
  Jakmile se naučíte základy jógy, můžete si vytvořit vlastní sérii pozic, které budou odpovídat vašim potřebám a cílům. Kombinujte pozice, které posilují s těmi, které zlepšují vaší flexibilitu a uvolňují napětí.
 • Breathe & Relax
  Nezapomeňte na správné dýchání během jógy. Rovnoměrné a hluboké dýchání je klíčové pro relaxaci a soustředění během cvičení. Věnujte pozornost svému dechu a snažte se dýchat přirozeně a plynule.
 • Buďte trpěliví
  Jóga je cesta, nikoli cíl. Nezapomeňte, že každý je jednou začátečníkem a postupem času se vám podaří zlepšit se.

Co si pořídit

Chystáte se začít praktikovat jógu a zjišťujete, jaké vybavení potřebujete? Než se pustíte do první lekce, je důležité vybrat si správné pomůcky, které vám mohou pomoci při cvičení a zároveň vám zajistí pohodlí a bezpečí. V této části článku vám představíme nejdůležitější vybavení, které potřebujete k úspěšnému startu.


 • Podložka na jógu
  Podložka je základním vybavením pro cvičení jógy. Pomáhá vám udržet rovnováhu, chrání vaše klouby a tlumí nárazy. Zvolte si podložku s dostatečnou tloušťkou, která vám zajistí pohodlí při ležení na zemi a zabraňuje klouzání. Dále je důležité zvážit materiál, ze kterého je podložka vyrobena. Existují podložky z PVC, z kaučuku, korku nebo TPE. Každý materiál má své výhody a nevýhody, takže je vhodné si je prozkoumat a vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. S výběrem té pravé podložky pro vás vám může pomoci náš článek o tom, jak si správně vybrat podložku.
 • Blok na jógu
  Blok je oblíbeným pomocníkem při józe. Pomáhá vám při udržování správné pozice a zároveň vám poskytuje oporu. Pokud jste začátečník, můžete si díky blokům zjednodušit cviky a postupně se s nimi naučit pracovat. Bloky jsou obvykle vyrobeny z odolné pěny nebo korku a jsou k dispozici v různých velikostech, takže si vyberte ten, který bude pro vás nejvhodnější. 
 • Popruh na jógu
  Popruh na jógu je nástrojem, který vám pomůže dosáhnout správného postavení v těžších cvicích. Popruh vám umožní prodloužit dosah a zlepšit flexibilitu. Pokud máte omezenou pohyblivost nebo jste začátečník, popruh je skvělým pomocníkem při rozcvičování a protahování. Popruhy jsou obvykle vyrobeny z bavlny nebo nylonu a mají nastavitelnou délku. 
 • Oblečení na jógu
  Je důležité mít oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně a které vám umožní volný pohyb. Vyberte si elastické a prodyšné oblečení, které se přizpůsobí vašim pohybům. Dobrou volbou jsou například legíny nebo širší kalhoty s elastickým pasem, sportovní podprsenka a tričko, které vám umožní volnou pohyblivost.

Produkty, které vám mohou pomoci

Závěr


Pokud se chystáte s jógou začít, jsou v podstatě dvě možnosti, jak toho docílit. Jako první můžete vyhledat jógové studio ve své blízkosti, které se vám bude líbit a budete se v něm cítit příjemně a bezpečně. Důležité je také, najít si instruktora, kterému budete věřit a který vám na vaší jógové cestě pomůže. Také je fajn, že se potkáte se stejně smýšlejícími lidmi. 


Pokud se však rozhodnete začít s jógou doma, i zde je důležité najít si správného online instruktora. Pro domácí cvičení, abyste cvičili pohodlně a bezpečně, je klíčové mít doma správné pomůcky, kterými jsou podložka na jógu, pohodlné oblečení, popruh na jógu a také blok. Všechny tyto pomůcky vám pomohou cítit se dobře, pohodlně a hlavně vám při cvičení výrazně pomohou. Důležité je říct, že v jógové praxi stejně jako u jiného cvičení byste se měli soustředit především na svůj dech a myslet na něj po celou dobu cvičení. Především si však jógu užijte, neporovnávejte se s ostatními a berte každý posun, jako velký úspěch. Jóga je o cestě k vnitřnímu já a ke zdravému životnímu stylu, který každý pojímá jinak. Nebuďte na sebe tvrdí a odměňujte se za malé krůčky, které jsou pro vaše vnější i vnitřní zdraví klíčové.


Autor článku: Eliška

Jóga se stala součástí mého života už během střední školy a po několika letech jsem si prohloubila znalosti absolvováním kurzu lektorky. Když nejsem na podložce, toulám se po světě nebo trávím čas se svými nejbližšími. V Korkie se starám o marketing a prostřednictvím svých článků ukazuji nekonečnou rozmanitost jógy.