Bylo běžné pracovní ráno, kdy nám na Instagramu vyskočilo označení od Janiny z Cukrfree. Dostala podložku Crystal od sestry a hned se do ní zamilovala. Nadšeně jsme se s celým týmem radovali. Janinu máme totiž moc rádi a nenecháme si ujít žádný její podcast. 

Zanedlouho jsme představovali novou kolekci podložek s různými zeměmi pro všechny nomády, kolem které bylo spoustu práce a měla naši plnou pozornost. I tak jsme ale pořád přemýšleli, že bychom rádi vytvořili něco společného s Janinou. Netrvalo dlouho než přišla myšlenka na společný projekt. 

Co takhle vytvořit společnou podložku s motivem nějakého místa, které má Janina ráda? Zeptali jsme se jí, jestli by měla zájem a souhlasila. Nakonec jsme se rozhodli pro motiv ostrova Maui z Havaje.  

 

 

Následovaly měsíce ladění představ a upravování designu k dokonalosti. Zádání bylo, abychom vytvořili design, který bude inspirovaný tradičními Havajskými pohlednicemi. Součástí designu měla být duha, kterou můžete na ostrově Maui vidět i několikrát za den. Chtěli jsme, aby byl perfektní, aby každého okamžitě přenesl do krásného prostředí Havaje. Nikdo z našeho týmu tam nebyl a znali jsme ji pouze z povídání a fotek. Čím víc jsme o ní ale zjišťovali, tím víc jsme se zamilovávali. Kromě krásné přírody jsme se však zamilovali i do filozofie Huna, díky které jsou lidé na Havaji šťastní.

 

Havajská filozofie Huna

Viděli jste někdy fotku Havajce, který se mračí? Dechberoucí příroda, oceán, nádherné pláže, sluníčko… kdo by nebyl spokojený? Za úsměvy havajského národa se ale skrývá mnohem víc. 

Mentalita jejich kultury se opírá o filozofii Huna, která má hodně společného s jógovou. Konkrétně staví na 7 principech ze kterých se i my ze západního světa můžeme v mnohém inspirovat:

 

1. IKE - Svět je takový jaký věříte, že je.

Snažme se trénovat naši mysl, aby směřovala pozitivním směrem a pomohla nám tak tvořit hezčí svět kolem nás. Naše myšlenky mají obrovskou sílu a pouze my sami si můžeme zvolit,  co jejich prostřednictvím změníme v našem životě.

 

2. KALA - Neexistují limity, vše je možné.

Neexistující limity neznamenají, že se z nás rázem stanou superhrdinové. Princip Kala se snaží upozornit spíše na limity v naší hlavě. Ty, které si často zbytečně dáváme sami - nikdy nebudu dobrý v …, nikdy se nestanu … Síla reálných superhrdinů spočívá v jejich sebedůvěře. 

 

3. MAKIA - Naše energie směřuje tam, kam naše pozornost.

Nemusíte mít načteny výzkumy a nastudované kultury, abyste věděli, že negativní myšlení vás moc daleko neposune. Čím víc budeme věnovat pozornost pozitivním věcem, událostem, situacím a lidem, tím víc se budeme posouvat správným směrem.

 

4. MANAWA - Žijme v přítomnosti.

V józe velmi opakovaná věta, na kterou i tak ale občas všichni zapomínáme. Naladit se na přítomný okamžik můžete například meditací, cvičením na krásné podložce nebo trénováním mindfulness praktik.

 

5. ALOHA - Štěstí vychází z lásky/soucitu.

O slově “Aloha” už jste možná slyšeli. Co znamená v rámci havajských principů? Aloha nás přivádí blíže k našemu srdci i srdci ostatních. Vychází ze soucitu, lásky a tvrdí, že láska je všude kolem nás - v dobrém i zlém. Jen je občas špatně rozpoznatelná. 

 

6. MANA - Největší síla leží uvnitř nás.

Mana nám říká, že naše duše může inspirovat jiné, že naše přesvědčení může pomoct jinému v nouzi. A v neposlední řadě - i když se můžeme někdy cítit bezmocní, všichni v sobě máme dostatečnou sílu, kterou nám nikdo nemůže vzít. 

 

7. PONO - Pravda je ctnost.

Poslední princip vybízí k žití na základě nejvyšších morálních hodnot. Každý den můžeme udělat hezký skutek pro někoho jiného bez nároku na odměnu. Laskavý skutek se nám vždy vrátí minimálně v hezkém pocitu uvnitř. 

 

Věříme, že z těchto principů může každý z nás aplikovat alespoň malou část do svého života nebo se jimi v něčem inspirovat. Havajskou kulturu a její hluboké principy si můžete připomínat na podložce Maui.


Zdroj úvodní fotografie: https://cukrfree.cz/hawaii/

duben 19, 2022 — KORKIE, s. r. o.